Hétvégén új szereposztással és több figyelemre méltó debütálással tér vissza az Operaház műsorára Mozart népszerű operája, a Don Giovanni. A produkcióban színpadra lép a felvidéki szoprán, Celeng Mária, aki több mint tíz éve debütált a budapesti teátrumban. Új szerepéről, visszatéréséről és a karakteréről kérdeztük.
Az interjúból kiderül:
- kinek a szerepébe bújik az előadásban,
- milyen érzésekkel tér vissza az Operaházba,
- miben különbözik a müncheni és a budapesti produkció,
- milyen a kapcsolata Balga Gabriellával,
- és mikor láthatja őt a közönség.
Celeng Mária pályája során a klasszikus és romantikus operai repertoár meghatározó szerepeit formálta meg. Fellépett többek között a milánói La Scala, a Opéra National de Paris, a Staatsoper Unter den Linden, a Bayerische Staatsoper színpadán, valamint a Salzburgi Fesztiválon is.
„Szeretek életre kelteni különböző szereplőket úgy, hogy ne engem lássanak bennük, miközben zeneileg és vokálisan is a lehető legjobban igyekszem szolgálni a Művészetek Királynőjét.” – vallja az énekesnő.

Hétvégétől újra látható leszel a Magyar Állami Operaházban. Milyen szerepben térsz vissza az Ybl-palotába?
Az Opera színpadára Donna Elvira szerepében láthat újra a közönség, ami különösen nagy öröm számomra. 12 éve debütáltam ugyanitt ugyancsak egy nagyon komplex Mozart-figura, Fiordiligi szerepében. Elvira is egy olyan Mozart-hősnő, aki érzelmileg rendkívül összetett, egy megszállottan szerelmes nő, akit három nappal az esküvő után már elhagytak. Ami a legfontosabb, hogy nincs viszontszeretve. Minden mást ez a nő képes lenne megbocsátani.
Ezért az érzelmei egyszerre a gyűlölet, bosszú, és megváltás, szerelem között ingadoznak, s ez Elvira belső harca is egyben. Esszenciálisan bennem vannak hasonló intenzív érzelmek, ezért őszintén életre tudom kelteni őt, sőt nagyon élvezem.
Másfél év telt el az utolsó itt töltött nagyobb szereplésem óta, így ez a visszatérés nagyon személyes és megható pillanat. Az Operaház mindig kiemelt helyet foglal el a szívemben.
Donna Elvirát már nagy sikerrel énekelted a müncheni Gärtnerplatztheaterben, ahol több évig voltál a társulat tagja. Miben más a budapesti előadás?
A müncheni előadás egy hosszabb, társulati munka része volt, ahol egy teljesen más repertoárkörnyezetben formálódott a szerep. Münchenben együtt próbált a két szereposztás, itthon viszont külön-külön: én ez utóbbit részesítem előnyben, habár az is igaz, hogy a legtöbbet mindig a kollégáimtól tanultam, akiket próbálni láttam.
Számomra Elvira Münchenben különösen hangsúlyos női főszereplőként jelent meg, ami fontos kiindulópont volt az alakításhoz. A három női karakter közül neki van a legközvetlenebb és legintenzívebb kapcsolata Don Giovannival, és a három áriája is ezt a drámai ívet erősíti. Münchenben továbbá minden szereplő fekete, fehér, szürke kosztümben volt, Elvira viszont vakítóan piros kabátot viselt.
Budapesten a Claus Guth produkcióban nincs kiemelve Elvira figurája, Don Giovanni az abszolút központi figura. Nagy különbség a két produkció között Elvira szempontjából, hogy a harmadik ária – amely számomra zenei és dramaturgiai szempontból is az egyik legfontosabb pillanat – teljesen más szituációban hangzik el. Münchenben ezt egyes-egyedül énekeltem a színpadon, míg Budapesten a haldokló Don Giovanni mellett szólal meg, akit a Kormányzó sebesít meg az első felvonásban.
Ez egy nagyon érdekes rendezői megoldás. Elvira szövegében többször is elhangzik a bosszú és akár a gyilkosság gondolata is, ugyanakkor ebben a helyzetben a jelenlét sokkal ambivalensebbé válik. A karakter szembesül azzal, hogy a kimondott vágyak és a valós érzelmek egyáltalán nem fedik egymást. Ami a legfájdalmasabb számomra, amikor látod, hogy valaki szándékosan a vesztébe rohan (Don Giovanni), s mindent megteszel, hogy megmentsd, hisz nagyon szereted, és mégsem tudsz segíteni. (Donna Elvira).
A dráma egy zeneileg zseniális fináléval zárul, mélységesen felkavaró, számomra az egyik legmegrázóbb operai befejezés. Soha nem tudtam könnyek nélkül meghallgatni – elmesélni is alig.

Az előadásban Balga Gabriella is szerepel, mindketten a felvidéki Csábról származtok.
Gabival most nem vagyunk egy szereposztásban. Egyébként rokonok vagyunk, és ugyanabból a felvidéki közegből érkezünk, ami egy plusz réteget ad a közös munkának.
Van köztünk egy természetes bizalom és egy közös nyelv, amit nem kell magyarázni.
Májusban több alkalommal is látható lesz az előadás. Mely napokon lépsz színpadra?
Hét alkalommal játsszák a darabot, ezek közül az egyik a május 8-i nyilvános főpróba, amely teljes értékű előadás közönséggel. Én május 9-én, 12-én, 15-én és 17-én lépek színpadra, tehát négy alkalommal.
Hol láthat a közönség még idén?
A Magyar Állami Operaház társulatával Japánban turnézunk, ahol A varázsfuvola Első Dámáját éneklem. Emellett további projektek és televíziós szereplés is várható, amelyekről időben hírt adok majd.
Sok sikert kívánunk!
Zaťko Ervin, ATEMPO.sk
Fotó: Margita Balková, Göbölös Lajos
Támogass minket!
Támogasd a 10 éves ATEMPO.sk-t, ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd, hogy további tartalmak készüljenek, még több információ, beszámoló, interjú, esemény jelenjen meg felületeinken. Támogatásoddal a jövőben is szolgálhatjuk a közösségünket. Köszönjük!



















